Relacja o wyprawkach z Łodzi dla dzieci szkolnych na Kresach

23-12-2018

W Łodzi przeprowadzono akcję dot. wyprawek szkolnych na Kresy, które dotarły też do Lwowa. Organizatorem akcji był Pan Mariusz Bojanowski, dyrektor jednego z łódzkich liceów.

"Po raz pierwszy z Łodzi dary pojechały na Ukrainę. Od 5. lat funkcjonujemy i działamy dla Polaków na Kresach. Przez pierwsze 4 lata to była Wileńszczyzna i Białoruś. W tym roku, dzięki kontaktowi z redaktorem Tomkiem Nowakiem, pojechaliśmy do Polaków do Lwowa na Ukrainę". 

Serdeczne podziękowania należą się Tomkowi Nowakowi. A oprócz tego, swój wkład w powodzenie przedsięwzięcia ma Prezes Stowarzyszenia Pomocy Polakom we Lwowie i okolicach Tońko i Szczepko, Ewa Karlik.

"Na samym początku odwiedziliśmy powiat Mościcki - Lipniki, następnie Strzelczyska. Przez Mościska kierowaliśmy się do Łanowic w rejonie samborskim. Tam zostaliśmy przyjęci w sobotniej szkole przez Pana Prezesa Towarzystwa Kultury Polskiej Łanowice Walerego Tracza.

Drugi dzień z kolei, to Drohobycz i Borysław. W Borysławiu gościliśmy u Prezesa polskiej organizacji, która działa na tamtejszym terenie, u Pana Sergiusza Sylantiewa".

Faktycznie, takim ogniwem łączącym w całej tej sytuacji i dostarczaniu wyprawek dla dzieci, jest nasz kolega Tomek z TVP Łódź. Byliśmy razem w Borysławiu i Drohobyczu, a jedyne osoby, które nie kłamią, prawdziwie się cieszą i pokazują emocje, to są dzieci. Zaobserwowałam wzruszenie.

"Tak, wzruszyłem się" - potwierdził Tomek.

Oprócz telewizji, różnych stowarzyszeń, szkół, było tam obecne także Radio Łódź.

"Relacja z tych wyprawek, tego wyjazdu jest dostępna na stronie internetowej łódzkiego radia. Znajdują się tam informacje i zdjęcia. Jest też krótka relacja dźwiękowa, bo udało się przesłać trochę dźwięków, a w święta będzie cały długi godzinny program, a właściwie reportaż, poświęcony tej wyprawie na Kresy". - powiedziała redaktor radiowa Agata Zielińska.

Z kolei dyrektor liceum z Łodzi Pan Bojanowski składał życzenia wszystkim dzieciom:

"Kochane dzieciaki, chciałbym, żebyście pamiętali, że dzieci w województwie łódzkim o was pamiętają. Dostaliście, oprócz wyprawek, kartki. Jeżeli możecie, to odpowiedzcie.  Pamiętajcie, że my pamiętamy o was i że stanowimy jeden naród ponad granicami. Trzymajcie się!"

Także Prezes stowarzyszenia "Tońko i Szczepko" mówiła, że "Wszystkim dzieciaczkom,  jako ekipa, chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować, bo zostaliśmy obdarowani okolicznościowymi świątecznymi ręcznie wykonanymi laurkami i stroikami, za które bardzo serdecznie dziękujemy. Taka rzecz, robiona bezpośrednio przez dzieci, jak najbardziej cieszy."

Zaś redaktor TVP Tomek Nowak pozdrawiał wszystkie dzieci na Kresach, a Agata Zielińska z Radia Łódź dodała:

"Aby te przybory służyły wam do tej solidnej nauki języka polskiego i historii. Chciałabym, żebyście uczyły się języka polskiego, mimo tego, że jest to trudne i gramatyka wcale nie jest łatwa, ale z tego co słyszałam, idzie wam całkiem dobrze. No i zapraszamy do Polski".