"JESTEM POD WRAŻENIEM LWOWA" - MÓWI MINISTER PIOTR GLIŃSKI

18-06-2017

Dzisiaj w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich organizacji ze Lwowa z Wiceprezesem Rady Ministrów Piotrem Glińskim.

Moim obowiązkiem jako Ministra, w związku z różną działalnością naszego resortu, jest ochrona dziedzictwa narodowego. Odbyłem rząd spotkań we Lwowie. Realizujemy różne projekty. Właśnie wracam z obserwatorium z góry Pop Iwan. To obserwatorium jest śladem polskości, śladem bardzo charakterystycznym dla II Rzeczpospolitej. Obserwatorium zostało zbudowane z wielką fantazją i pomysłem. Ten obiekt pełnił bardzo wiele funkcji, m. in. naukowe i turystyczne. To pierwsza stacja polskiego zawodowego pogotowia ratunkowego. To miejsce musi wrócić do świetności. Wczoraj tam nastąpiło pierwsze historyczne połączenie telefoniczne z Polską.

Odbyliśmy dobrą rozmowę z Panem Ministrem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmuje się m. in. upamiętnieniami poza granicami RP. Realizujemy wiele projektów – w kościołach lwowskich, na cmentarzu Łyczakowskim. Także monitorujemy sytuację dotyczącą lwów na cmentarzu Orląt. Nie jest to łatwe. Boli nas to, że są zapakowane, ale prowadzimy niełatwe rozmowy i akcentujemy tą kwestię za każdym razem, gdy jesteśmy na Ukrainie. Niestety jest tak, że nie na wszystko ma wpływ Minister Kultury, ale jesteśmy otwarci na rozmowy na każdy temat.

Pan Minister zapoznał się z problematyką lwowską, chodzi oczywiście o działalność polkich organizacji na terenie Lwowa. Uważnie wszystkich wysłuchał i rozmawiał z każdym.

Chciałem powiedzieć, że jestem pod wrażeniem Lwowa i śladów polskości tego miasta. To jest niesamowite.

Otrzymaliśmy sporą dawkę pozytywnych emocji i świetnych wrażeń. Przede wszystkim jesteśmy dobrej myśli.