JUBILEUSZ 25. LECIA RADIA LWÓW

Polskie Radio Lwów nadaje a falach radia Nezałeżnist 106,7 fm przez 3 godziny w tygodniu, nieustannie już prawie 25 lat. W październiku 2017 roku szykuje się jubileusz radiowy. Także Radio Lwów można usłyszeć na stronie internetowej www.radiolwow.org . Witryna internetowa jest bogata w wywiady, dźwięki, które leciały na antenie, zdjęcia gości i odcinki z sobotnich audycji radiowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Audycje są ciekawe, rzetelnie przygotowane i zrobione dla wszystkich słuchaczy, których liczba jest szacowana na ok. 50 tysięcy.

Radia Lwów słuchają w obwodzie lwowskim, jak również za granicą, o czym świadczą liczne wejścia na stronę internetową, listy od słuchaczy, wiadomości w sieciach socjalnych. Polskie Radio Lwów może się pochwalić słuchaczami pod każdą szerokością geograficzną – oprócz Polski i Ukrainy, słuchacze są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w Europie – w Austrii, na Litwie, w Niemczech i in, Australii i t.d. Nie sposób wymienić wszystkich. Radio Lwów w Polsce dużą liczbę wiernych słuchaczy ma na Podkarpaciu i na Śląsku, jak również w stolicy i innych miastach, od Przemyśla po Gdańsk i od Zielonej Góry poprzez Łódź do Białegostoku.

Nadajemy bez przerwy od 1992 roku, a faktycznie obecna redakcja jest dzieckiem przedwojennej Lwowskiej Fali. I to zobowiązuje. Jesteśmy kontynuatorami najpiękniejszych polskich tradycji. Starsi ludzie jeszcze pamiętają, że przed wojną w niedzielę wieczorem ulice Lwowa wyludniały się, a lokale nie pracowały, gdyż wszyscy szli słuchać Lwowskiej Fali. Ponad 5 milionów słuchaczy w II Rzeczpospolitej. Teraz o takiej słuchalności wszystkie radia na świecie mogą tylko pomarzyć.

W Radiu Lwów duży nacisk jest położony na wychowanie kolejnego dziennikarskiego pokolenia i edukację młodzieży. Teksty na antenie czytają już nawet 12-letnie dzieci, które poznają uroki zawodu, uczą się obsługi mikrofonów i dziennikarskiego rzemiosła oraz nasiąkają niepowtarzalną radiową atmosferą. Zespół radiowy to około 20-osobowa grupka ludzi, która czasem staje na głowie, w dosłownym tego słowa znaczeniu, aby audycje były świeże, ciekawe, poruszały miejscowe problemy, mówiły o tym co się dzieje w kraju i na świecie. Co roku skład osobowy redakcji się zmienia, gdyż uczniowie wyjeżdżają na studia i przychodzą młodsi. Jest stała wymiana i rotacja. Oczywiście też są z nami studenci, którym ten niezwykły koloryt tak przypadł do serca, że nie potrafią nas opuścić.

Nasza praca w Radiu Lwów jest jak hobby. Jest to czas oderwany od codziennych zajęć, pracy i rodziny. Nie ma we Lwowie prezesa jakiejkolwiek polskiej organizacji, który by nie był gościem na antenie. Nie ma takiego człowieka w radzie miasta czy obwodu. Większość polityków, zwłaszcza polskich, miała tu swoje 5 minut. Nie ma człowieka odrzuconego lub takiego, któremu odmówiliśmy możliwości zaprezentowania czegoś na antenie.

Radio Lwów wykonuje swoje funkcje i stara się robić to na najwyższym szczeblu. Nadal edukuje, łączy przeszłość z teraźniejszością i przyszłością, jest tam, gdzie tego wymaga sytuacja i nie tylko pełni swoją dziennikarską rolę, ale też pomaga, o czym świadczą liczne akcje pomocy organizowane z rodakami, tony spakowanych paczek dla potrzebujących, jak i przekazuje w świat cały ogrom informacji, który musi zmieścić w trzech cotygodniowych godzinach. Prezentujemy swoisty fenomen Lwowa, który od wieków był wielokulturowy, pozwolił na zaistnienie bezprecedensowych programów radiowych w języku polskim, pierwszych na Ukrainie.

25 lat nieustannej pracy spowodowały, że Radio Lwów jest rozpoznawalne niemalże wszędzie. Słuchacze mówią, że jesteśmy ich „oknem na świat”. Celem Polskiego Radia Lwów jest utrzymywanie tożsamości narodowej i krzewienie kultury polskiej. W ramach obchodów jubileuszowych, które odbędą się 14-15 października 2017 roku, zaplanowaliśmy: konferencje prasowe, wycieczki śladami Polskiego Radia Lwów, aukcję, wspólną zabawę dla gości i słuchaczy, mszę świętą w intencji rozwoju działalności naszej redakcji, pokaz filmowy oraz koncert w filharmonii lwowskiej. Zapraszamy do wspólnej zabawy i po lwowsku mówiąc – szykujemy szac zabawę!