Polskie Radio Lwów

01-10-2008

"Wesoła Fala"żyje,
Jej humor ciągle trwa,
Gdzie polskie serce bije,
Tam Radio Lwów głos ma... 


Jak powstało Polskie Radio Lwów

Piętnaście lat temu 29 października 1992 roku, po 52 letniej przerwie, we Lwowie na nowo popłynęło z radiowej fali polskie słowo. To, co wessaliśmy z mlekiem matki, kazało nam podświadomie stworzyć zręby polskiego radia we Lwowie. Tworzymy dwudziestoosobowy zespół przygotowujący audycje w języku polskim. Nadajemy programy przez 6 godzin tygodniowo z anteny prywatnej rozgłośni ukraińskiej "Nezałeżnist" na falach 106,7 FM. Są chęci, jest idea, jest możliwość tworzenia, a co najważniejsze, są ludzie, oddani swojej pasji, ofiarni i pracowici.
Swoisty fenomen Lwowa, który od wieków był wielokulturowy, pozwolił na zaistnienie bezprecedensowych programów radiowych w języku polskim, pierwszych na Ukrainie. Czysty przypadek bądź też szczęśliwe zrządzenie losu było temu przyczyną. Właściciel prywatnej rozgłośni ukraińskiej "Lwiwska Chwyla" zaproponował emisje audycji w języku polskim. Skorzystaliśmy z tej niepowtarzalnej szansy i programy są nadawane do dziś. Są obecnie nieodłączną częścią polskiej działalności kulturotwórczej Lwowa. Wielu mieszkańców Lwowa nie wyobraża sobie abyśmy nie istnieli.

Sytuacja obecna
Nadajemy audycje w sobotę od 9.00 do 13.00 czasu ukraińskiego. Programy dla młodzieży są nadawane od 12.00 do 13.00. Mamy stałe pozycje programu zwane "Kalejdoskop Lwowski", "Przegląd kulturalny", "Poznaj swój kraj", „Historia Polski w odcinkach”,"Kalendarium", "Gość programu", „Spacerkiem po Lwowie”. Są konkursy, reportaże, naturalnie serwis informacyjny , są czytane powieści autorów lwowskich , słuchacze mogą składać życzenia na antenie i brać udział w dyskusjach podczas audycji „Telefon na żywo”.
W niedzielę jest nadawany program religijny, który tworzą księża , siostry zakonne i grupa młodzieży . Szefem redakcji katolickiej jest ks. Marek Niedźwiedzki z Katedry Lwowskiej.
.
Jak pracujemy i kto nas wspomaga?
Jesteśmy polonistami i historykami , matematykami i inżynierami ,studentami i uczniami szkół .Staramy się udoskonalać swój warsztat dziennikarski. Wszyscy pracujemy społecznie. Naszym filarem jest działająca w Warszawie Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

Marzenia o własnej rozgłośni
Od 1996 roku ukonstytuowaliśmy się jako organizacja społeczna "Polskie Towarzystwo Radiowe", celem którego jest powołanie polskiej rozgłośni we Lwowie. Wspiera nas Konsulat RP we Lwowie,Rodacy z kraju i zza granicy. Jesteśmy za to wdzięczni, serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, którym los polskiego radia we Lwowie nie jest obojętny. Obecnie przygotowujemy audycje przy ul.Rylejewa 9/6, dawna Badenich.

Kontakt ze słuchaczami
Słuchać nas można w promieniu 100 km w województwie lwowskim w Stryju, Drohobyczu, Samborze , Żólkwi, Mościskach, Jaworowie .Polskie audycje są potrzebne - tak twierdzą słuchacze, którzy telefonują, debatują na antenie i poza nią, wypowiadając się na tematy programowe.Cieszą się z ciekawych programów,wytykają błędy i potknięcia , współtworząc z nami audycje.

Utrzymywanie tożsamości narodowej i krzewienie kultury polskiej - celem Polskiego Radia Lwów.