Wizyta attache obrony RP Komandora Macieja Nałęcza na Orlętach

12-06-2018

Dzisiaj (12 czerwca) we Lwowie miała miejsce nietuzinkowa wizyta. W strugach deszczu oraz mało sprzyjającej pogodzie oficjalna delegacja Korpusu Dyplomatycznego Rzeczpospolitej składała wieńce na cmentarzu Obrońców Lwowa.

Z niezmiernie ważnym i dziejowym miejscem zapoznał wszystkich prezes Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi Pan Janusz Balicki, przedstawiając historię cmentarza oraz opowiadając o teraźniejszych problemach, w tym, nieodsłoniętych lwach strzegących tego miejsca z dawien dawna, lecz obecnie uwięzionych w pudłach.

Dzisiejszą wizytę skomentował Konsul RP we Lwowie Rafał Kocot:

"Jest to pierwsza wizyta attache obrony w Kijowie Pana Komandora por. Macieja Nałęcza we Lwowie. Dzisiaj spotkał się z Konsulem Generalmym RP we Lwowie Rafałem Wolskim i złożył kwiaty w miejscach pamięci.

Jutro, nie zdradzając wielkiej tajemnicy, Pan Komandor  wybiera się na poligon w Jaworowie, gdzie zobaczy żołnierzy Polskiej Grupy Zadaniowej w akcji."

O wizycie attache obrony RP we Lwowie mówił mjr Mariusz Sadowski zastępca aatache w Kijowie:

"Przybyliśmy tu z powodu zakończenia szkolenia przez Polską Grupę Zadaniową w Jaworowie."

Delegacja długo chodziła po cmentarzu, uważnie słuchała Pana Balickiego, spędziła wiele czasu w kaplicy, gdzie są zdjęcia przedstawiające cmentarz w pierwotnej świetności, jak i po zniszczeniach dokonanych w latach 70. XX w. i oczywiście złożyła kwiaty przy grobie Nieznanego Żołnierza, a ponadto zwiedziła wyróżniający się jedyny czarny grób na całym cmentarzu, skąd zabrano szczątki żołnierza aby mógł powstać pomnik Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Jak mówił attache RP już pod koniec wizyty:

"Przepełniają mnie uczucia wzruszenia, uczucia tęsknoty za polskością, ale też uczucia wymagające pracy nad tym, żeby nasza polskość na tej ziemi zachodniej Ukrainy była widoczna."

A o swojej obecności we Lwowie oświadczył, że:

"Moja wizyta związana jest przede wszystkim z potrzebą poznania historii Polaków w obecnej Ukrainie. Jako, że pełnię obowiązki attache obrony od 1 marca b.r. jest to jedna z moich zapoznawczych wizyt w całej Ukrainie, która jest wielka w swojej terytorialnej objętości. Jest to moja pierwsza wizyta tutaj i na pewno nie ostatnia."