Do dziś aktualne błędy dziejów albo przegapione szanse

29-11-2018

Czasy zawsze są takie same?

Dość ciekawe zagadnienie. Biorąc do uwagi to, że historia dzieje się na naszych oczach i liczy się tylko tu i teraz, a obieg informacji jest mega szybki w porównaniu z tym co było 50 lat wstecz, możemy śmiało stwierdzić, że wczorajszy dzień już jest historią.

Kto decyduje o tym, co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć i jaka informacja dociera do naszych oczu i uszu? Wszystkie media na świecie mówią o "incydencie azowskim", a tak naprawdę nie podają dalszej informacji, poza wypowiedziami w tym temacie poszczególnych osób.

Nikt nie mówi, co obecnie dzieje się i jak wygląda sytuacja na Ukrainie. Pewnie jeszcze nie wszyscy wiedzą, że stan wojenny wprowadzono do końca grudnia, ale tylko w 10 obwodach państwa ukraińskiego.

Czy Ukraina ma europejskie aspiracje?

Jeszcze mniej ludzi wie, że kandydaci do członkostwa w Unii Europejskiej dzielą się na 7 grup:

Ukraina należy do tych ostatnich. Wejście w życie stowarzyszenia UE - Ukraina Jest dotowane 1. listopada 2014 roku - wtedy miało miejsce tymczasowe wejście w życie części politycznej umowy.

Natomiast tymczasowe wejście w życie handlowej części tejże umowy nastąpiło na początku 2016 roku.

Z grupy państw stowarzyszonych z UE - Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Kosowo, Maroko, Mołdawia i Ukraina, tylko 2 złożyły wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej - Bośnia i Hercegowina oraz Maroko.

Dla porównania nasuwa się tylko wiek XVI, a mianowicie - Unia Lubelska. Ciekawe, dlaczego została nazwana Unią realną? Być może dlatego, że była to jedyna tego rodzaju umowa na świecie. Czy były to zapędy imperialistyczne? Nie większe niż w Unii Europejskiej.

Uwaga całego świata obecnie zwrócona jest na Ukrainę. Na szczęście, starcie na wodzie nie ma na razie dalszych konsekwencji militarnych. Jednakże odbywają się obrady w ONZ i NATO, zaś Stany chcą wysłać broń na Ukrainę. Ciekawe, na jakich zasadach.

5 wieków temu, część rodów ruskich chciała korzystać z przywilejów przysługujących obywatelom Korony. Były to większe szanse oraz gwarancje bezpieczeństwa przed Moskwą.

Czy dużo się zmieniło?

Nie było to nic innego, niż kontrakt polityczny. Ostatnim, dość znaczącym aktem historycznych związków Ukrainy z Rzecząpospolitą, była ugoda hadziacka, której założeniem było powstanie Rzeczypospolitej Trojga Narodów. Jako trzecie, do Korony dołączyć miało Księstwo Ruskie.

Dlaczego upadła idea trialistycznego państwa?

Przede wszystkim ostro zareagowała Rosja, której wojsko wkroczyło na Ukrainę kilka dni po podpisaniu ugody.

Nikomu to nic nie przypomina?

Wtedy zmieniono hetmana na marionetkowego Jerzego Chmielnickiego,  upadł prawosławny kościół, który liczył na samodzielność, a nie na zależność od patriarchatu moskiewskiego, zaczęły się lokalne bunty czerni, a unia hadziacka ostatecznie nie weszła w pełni w życie. 

Sojusz Piłsudski - Petlura w niepodległej (od 27. lat) Ukrainie jest postrzegany jako zdradziecki, a w czasach obecnych nikt żadnych sojuszy nie zawiera. 

Nie zapominajmy, że jednak ktoś tym światem steruje i wszędzie są układy i układziki. Umowa międzypaństwowa na poważnym szczeblu mogłaby mieć miejsce w przypadku gdyby ktoś na nią pozwolił.

Kto pozwoli na stworzenie w Europie naprawdę potężnego mocarstwa, największego pod względem terytorialnym, ludnościowym czy dot. in. czynników? Karty są rozdawane przez "bardziej chytrych" tego świata, którzy stworzyli sojusze na kształt Unii Europejskiej lub też zamieszkują odległą Amerykę bądź Chiny czy Japonię.

Historia udowodniła, zakładaną z góry przegraną, jakiegokolwiek sojuszu na linii Polska - Ukraina. Oczywistym, że w przypadku integracji, sytuacja Ukrainy by się poprawiła - ekonomicznie, gospodarczo, politycznie i t.d.  

Na razie miliony Ukraińców pracują w Polsce, do siebie nie chcą wracać bo "nie ma po co", część granicy jest na linii nieuznanej przez samą Ukrainę wojny, a na dodatek w prawie połowie państwa wprowadzono stan wojenny. 

Wniosek?

Historia kołem się toczy, a z wieku na kolejny wiek ludzie robią te same błędy. Albo ktoś mocno zainteresowany podpowiada jak je popełniać i skutecznie do nich doprowadza.